אדמה ומצעי גידול הידרו

מצעי גידול

מרבית סוגי הצמחים בגידול הידרו, ובעיקר עשבי מרפא ותבלינים דורשים אדמה בעלת תכונות מסויימות על מנת שנוכל להפיק מהם את המיטב. לשם כך על האדמה להיות בעלת התכונות הבאות (עפ"י סדר חשיבותם):

אוורירית אוורירית  על האדמה להיות אוורירית, כלומר לא כבדה ודחוסה, אלא אדמה כזו שתאפשר לנוזלי ההשקיה להיאגר בה אך באותה מידה בעלת ניקוז טוב כך שלא יווצר ריקבון שורשים. אדמה שאינה מרבית סוגי הצמחים, ובעיקר עשבי מרפא ותבלינים דורשים אדמה בעלת תכונות מסויימות על מנת שנוכל להפיק מהם את המיטב.

לשם כך על האדמה להיות בעלת התכונות הבאות (עפ"י סדר חשיבותם):

אוורירית אוורירית – על האדמה להיות אוורירית, כלומר לא כבדה ודחוסה, אלא אדמה כזו שתאפשר לנוזלי ההשקיה להיאגר בה אך באותה מידה בעלת ניקוז טוב כך שלא ייווצר ריקבון שורשים. אדמה שאינה אוורירית תגרום לריקבון בשורשים ולמחסור בחמצן. כתוצאה מכך האדמה תיהפך להיות חומצית יותר, השורשים יפגעו ואף עשויים למות והצמח יתקשה לקלוט נוזלים ומזון דרך האדמה. ניתן להעשיר את האדמה בעד 25% פרלייט על מנת לקבל אדמה טובה יותר

אחיזה אחיזה – על האדמה להיות בעלת יכולת ספיחה של נוזלים ומינרלים הדרושים לצמח, על מנת שלשורשי הצמח תהיה אפשרות לקלוט מהמצע מזון וממיקרו אלמנטים (הדבר נעשה בתהליך הדיפוזיה בשורשי הצמח). מרבית האדמות המוצעות למכירה הינן בעלות אחיזה גבוה.

עשירהעשירה צמחים הגדלים באדמה עשירה במזון (אלמנטים NPK ומיקרואלמנטים) גדלים בקלות ואינם זקוקים לדישון תדיר, בעיקר לא בשלבי הגדילה המוקדמים שלהם. בתהליך גידול הידרו אנו משתמשים במצע המכונה מנותק – כלומר מצע שאינו עשיר במזון ולכן נדרש דישון כל העת על מנת שהצמח יקבל את המזון הדרוש לו.

על מנת להעשיר את האדמה במזון טוב לצמח, במזון זמין לצמח ובכמויות המתאימות אנו ממליצים להשתמש בדשנים נוזליים. תהליך ההשקיה הוא לערבב את הדשן/דשנים במים לפי המינון המתאים ולתת לצמח. באדמה, פירוק הדשנים הינו איטי לעומת מצע מנותק וכך למעשה אנו מעשירים את האדמה. אנו ממליצים אחת לחודש לשטוף את מצע הגידול במים (ללא  דשנים) על מנת לרעננו.

מהי התערובת המתאימה ביותר לגידול הידרו

מצע גידולמה ניתן לערבב עם האדמה

בגננות כיום מקובל להשתמש בסוגים שונים של תערובות אדמה יחד עם חומרים נוספים על מנת להקנות לאדמה את התכונות הנדרשות. נמנה כעת מספר מרכיבים נפוצים באדמה אשר ישמשו אותנו בבניית אדמה:

מצע גידול תערובת אדמה הנמכרת במרבית המשתלות (תערובות שתילה):

מרבית התערובות הנמכרות בארץ (ויש מגוון רחב של סוגים) הינן עשירות במזון ובעלות אחיזה טובה אך סובלות מחוסר באווריריות – דבר העשוי להזיק מאוד לסוגים שונים של צמחים ובעיקר לעשבי מאכל ומרפא. מומלץ לקנות תערובות אדמה הנוטות לצבע חום (ולא שחור). ניתן להשתמש בתערובות האדמה הללו בתוספת מרכיבים נוספים על מנת להגיע לתוצאות טובות.

מומלץ להימנע מרכישת תערובות אדמה המכילות ספוגים (זה מיותר לחלוטין) או כאלו הנראות כבדות ולא אווריריות. מומלץ להוסיף פרלייט למצע הגידול.

מצע קוקוס

סוגי מצעי גידול הידרו

מצע גידול תערובת גידול על בסיס קוקוס: 

תערובות אדמה על בסיס קוקוס (כגון זה הנמכרת בחנות) מכילות סיבי קוקוס ללא כבול. אדמה זו הינה בעלת אחיזה מעולה (קוקוס הינו בעל יכולת ספיחת מים ומזון יוצאות דופן) והיא אוורירית יותר מתערובת אדמה רגילה. 

לעומת זאת תערובות גידול על בסיס קוקוס אינן עשירות במזון ולכן דורשות ערבוב עם מזון או דישון תדיר. ישנו שילוב מושלם בין קוקוס לפרלייט כמצע גידול.

התערובת שאנו מציעים הינה ביחד של 50-50 והיא אחת מתערובות הגידול הטובות בשוק. ניתן לרכוש בנפרד קוקוס ו/או פרלייט.

מצע גידול פרלייט (Perlite): 

הפרלייט הינו מצע תעשייתי (הדומה לחצץ לבן) המשמש לאיוורור תערובות אדמה. הפרלייט מסוגל לספוח לתוכו נוזלים ולכן הוא מסייע לניקוז טוב ועשוי למנוע מצבים של השקיית יתר ובעיות Ph.

הנוזלים הללו משתחררים במצע הגידול באיטיות ותורמים לרבות לגדילת הצמח. לפיכך הפרלייט הינו מרכיב חשוב שמומלץ להוסיפו תמיד לתערובת גידול. במצעי גידול הידרו עושים שימוש, לעיתים קרובות, בפרלייט.

מצע גידול ורמיקולייט (Vermiculite): 

ורמיקולייט הינו מרכיב במצע גידול שלו יכולות ספיחה גבוהות. במצעי גידול שלהם יכולת ספיחה נמוכה עשוי הורמקולייט לסייע באחיזה של נוזלים ומזון ולפיכך ניתן לעשות בו שימוש. מומלץ לקנות ורמיקולייט בגודל הקטן ביותר.

מצע גידול הומוס: 

ההומוס הינו מצע תולעים המשמש להעשרת תערובת הגידול במקרים בהם מעוניינים בתערובת גידול עשירה יותר. מומלץ להוסיפו לתערובות האדמה הנקנות בארץ על מנת להעשיר את האדמה.

מצע גידול קומפוסט: 

הקומפוסט הינו מצע מזון (העשוי לרוב משאריות של פרות ועופות) המשמש להעשרת תערובת הגידול. הקומפוסט מפחית את יכולת הניקוז של האדמה, כיוון שהוא נוטה להיות בוצי לפיכך מומלץ לרוב לעשות שימוש בהומוס. ניתן להפיק קומפוסט ביתי (משאריות מזון) וקיים מידע רב באינטרנט בנושא.

תערובת אדמה שמתאימה לגידול הידרו

מומלץדוגמאות לתערובות אדמה מומלצות

ניתן כאן מספר דוגמאות לתערובות אדמה המומלצות לגינון ביתי. המבנה של כל מצע גידול קובע את מידת הדישון ותדירותו.

דוגמא א' – 50% קוקוס / 50% פרלייט: מצע גידול זה הינו בעל יכולת אחיזה גבוה ומאוורר מאוד אך עני במזון. במצע גידול זה נדרש דישון במינון בינוני עד גבוה בכל השקיה, מיד לאחר הנביטה. מצע אדמה זה נחשב כ"מנותק" וגידול בו הינו דומה לגידול הידרופוני מבחינת תערובת הגידול.

דוגמא ב' – 40% קוקוס / 40% פרלייט / 20% הומוס (ערבוב של מצע הגידול הנמכר באתר עם הומוס ביחס של 1:4): מצע גידול זה הינו בעל תכונות טובות רבות. הקוקוס בשילוב עם הפרלייט מקנה לאדמה אחיזה מעולה ומידת איוורור נאותה ואילו ההומוס מעשיר את האדמה כך שלצמחים בה יהיה מזון ויהיה צורך בדישון תדיר פחות (בחודש הראשון סביר להניח שלא יהיה צורך בדישון כלל).

דוגמא ג' – 60% תערובת אדמה קנויה ממשתלה / 15% פרלייט / 15% ורמיקולייט / 10% הומוס: במידה ונעשה שימוש בתערובת אדמה ממשתלה מומלץ להוסיף לה חלקים על מנת להקנות לה אווריריות, אחיזה ולהעשירה שתתאים לגידול צמחיה.

הערותהערות והארות בנוגע למצעי גידול

בנוסף, כדי לשים לב למספר נקודות חשובות כאשר משתמשים בתערובת אדמה:

  • מומלץ להחליף אדמה בכל גידול וזאת כיוון שבאדמה מצטברים מלחים ולפעמים גם מחלות ומזיקים. התחלה חדשה = אדמה חדשה.
  • מומלץ לקנות תערובות אדמה (או להכין כאלו) בעלות ערך Ph נטרלי – סביב 7. יש לזכור שלקומפוסט ולהומוס נטייה להיות חומציים עם הזמן.
  • במידה ומעוניינים להגיע לתוצאות טובות מומלץ מאוד להרכיב תערובות אדמה ולא לרכוש תערובות אדמה סטנדרטיות הנמכרות ע"י משתלות.

אוורירית תגרום לריקבון בשורשים ולמחסור בחמצן. כתוצאה מכך האדמה תיהפך להיות חומצית יותר

השורשים יפגעו ואף עשויים למות והצמח יתקשה לקלוט נוזלים ומזון דרך האדמה. ניתן להעשיר את האדמה בעד 25% פרלייט על מנת לקבל אדמה טובה יותר