דישון אורגני

דישון

דישון אורגני טבעי

כיום ישנם יותר ויותר מגדלים המעדיפים לגדל את תוצרתם באופן טבעי על ידי שימוש במוצרי דישון אורגני, ורוב הסיכויים שבקרבתכם ישנו סופר למוצרים אורגניים, ויש לכם בני משפחה, חברים או מכרים אשר צורכים אך ורק מוצרים אורגניים.

מבחינתנו, כמגדלים, הגידול האורגני מדבר למעשה על דישון הצמחים בדשנים אורגנים, בין אם מצע הגידול הינו אדמתי או קוקוס-פרלייט.

דישון אורגני – כמה דברים שחשוב לדעת

הרעיון שעומד מאחורי הגינון האורגני הוא הגברת תפוקת האדמה בעזרתם של חומרים פעילים וזרזים שונים המגיעים ממקור צמחי ודואגים לקדם את פעולתם של המינרלים השונים המצויים באדמה, בין אם מדובר במינרלים שונים אשר מהווים חלק ממצע הגידול או כאלו שאנו כמגדלים הוספנו תערובות דשנים ממקור צמחי, תוספים, קומפוסט, וכו'.

היתרון הוא שהודות למקור הטבעי של המינרלים, הויטמינים והחומצות אשר נמצאות במצע הגידול, אין אנו המגדלים משתמשים במוצרים שמקורם כימי או מהונדס גנטית, אלא במוצר הפועל על פי חוקי הטבע, המחקה אותם, ונותן למצע הגידול את ה"הרגשה" כאילו הצמח חי חופשי בטבע, כחלק ממערכת אקולוגית אמיתית.

צמחים דורשים כמויות שונות של מינרלים וויטמינים שונים לאורך תקופות חייהם. מוצרי דישון אורגני ברובם, נמצאים במצע הגידול אך קצב עיכולם על ידי הצמח הינו איטי בהשוואה לדשנים לא אורגניים. מערכת השורשים של הצמח מסוגלת לאגור את הנחוץ לתקופה לא קצרה ולהשתמש בה בעת הצורך. עקב כך, פוחת הסיכון לדישון יתר.

יחד עם זאת חשוב לזכור כי בעת השימוש בדשנים אורגנים לא נראה השפעה מיידית של הדשנים על הצמחים אלא רק לאחר לפחות יממה אחת אחרי ההשקייה. הדבר אומר כי במידה ושמנו לב לתוצאות חיוביות (כדוגמת האצה בגדילה) או לתוצאות שליליות (כדוגמת הצהבת עלים), הרי שהסיבה נעוצה בדישון הקודם או זה שלפניו. נקודה זו קריטית מאוד במיוחד אם שמנו לב לתופעות שליליות ואנו משייכים אותם לדישון.

אחת החברות הגדולות והחשובות המציעות למגדלים השונים דשנים אורגניים היא חברת ביו-ביז ההולנדית. בהמשך נביא בפניכם את המקורות האורגנים של דשני החברה, נסקור בקצרה את פעילותה של החברה והסטנדרטים בהם היא עומדת ולבסוף תוכלו לעבור על שלל היתרונות של השימוש בדשנים אורגניים.

מידע כללי על מוצרי דישון של חברת BioBizz

מאז שנת 1992, מייצרת BioBizz תערובות שתילה, דשן אורגני ותוספי דישון טבעיים עבור המגדלים האורגניים. ממקורה האגדי באמסטרדם ועד למקומה היום בכרונינגן, ביו-ביז היא ספק מוכר ועתיר ניסיון של מזון מעולה לצמחיה בכל רחבי הולנד.

הקו הייחודי של הדשנים ה"ירוקים" של ביו-ביז אידיאלי לתפקוד מעולה של צמחים, פירות, ירקות, עשבי תיבול ופרחים ובו בזמן מתאים גם לצמחי נוי, עצים ומדשאות. הדשנים מעולים לשימוש במצע לא מנותק כמו תערובות שתילה וכן למצעי גידול מנותקים כגון קוקוס-פרלייט.

אנו בביו-ביז מאמינים שיש לכבד באופן מוחלט את השותפים שלנו, את המפיצים שלנו, את הלקוחות שלנו, את הספקים שלנו, ואת הסביבה עצמה. אנו מאמינים באיכות על פני כמות ולכן גם בטוחים בהצלחת מוצרינו לספק את התוצאות הדרושות. עם מוצרים באיכות גבוהה כמו שלנו, עם שירות לקוחות מסור וידידותי ועם מומחיותנו בגידול אורגני והידרופוני, אנו מאמינים כי גם אתם תרגישו ותאמינו כמונו.

לא רק אנו מאמינים בהצלחה שלנו, גם מוסדות כמו OMRI ו-CU, אשר בודקים את איכות הדשנים והתערובות האורגניים ופועלים למען עתידו של הגידול האורגני. זיכו אותנו בתו תקן ותו האיכות וקבעו כי מוצרינו הינם אורגניים לחלוטין ומיוצרים תוך שמירה על האיכות והטריות הגבוהות ביותר. ביו-ביז היא החברה ראשונה מהולנד הזוכה לכבוד ולתעודות אלו.

לסיום, נרצה להזכירכם כי גידול אורגני נחשב לידידותי לסביבה ומשמר טעם וריח. ביו-ביז עושה את הגידול האורגני לקל ופשוט.

דישון אורגני

דישון אורגני תוצרת BioBizz

כמה מילים על תקן OMRI:

Omri הינו הארגון הבינלאומי החשוב והמתקדם ביותר לפיקוח ובקרה על מוצרים אורגניים. חברת BioBizz היא החברה ההולנדית היחידה בתחומה בעלת תו תקן זה המאשר כי כל הדשנים ומצעי הגידול, התוספים והמוצרים הנלווים של חברת BioBizz וכל תהליכי הייצור הינם מבוקרים, נקיים ואורגניים ב-100%.

טיפים שימושיים

חשוב לשמור על דשני ביו-ביז במקום קריר ויבש, רחוק ממקור אור ומלחות, וזאת על מנת לשמור על שלמותם של כל המרכיבים הטבעיים אשר נמצאים בדשנים.

דישון אורגני של ביו-ביז, מלבד BIO-GROW ו ALG-A-MIC, מתאימים לכל סוגי ההשקייה – ידנית, אוטומטית, השקייה מותאמת גידול הידרופוני ואירופונית, אם כי הם הכי מומלצים להשקייה ידנית.

להלן סקירה קצרה של מקורות מוצרי דישון אורגני של חברת ביו-ביז:

  1. BIO GROW: מגרה את החומרים הפעילים שבמצע הגידול תודות למולסה ולעמילני החיטה המרכיבים אותו. מולסה זהו סירופ המכיל סוכרים רבים ומהווה תוצר לוואי של תהליך הפקת הסוכר. עמילני החיטה גורמים ליצירת אנזימים היוצרים סוכרים.
  2. BIO BLOOM: מגרה את החומרים הפעילים שבמצע הגידול תודות למולסה ולעמילני החיטה המרכיבים אותו. מולסה זהו סירופ המכיל סוכרים רבים ומהווה תוצר לוואי של תהליך הפקת הסוכר. עמילני החיטה גורמים ליצירת אנזימים היוצרים סוכרים. בדשן זה, ההרכב והיחס של החומרים הפעילים מעודדים את הצמח להניץ ולהפריח.
  3. TOP MAX: מקורם של האלמנטים המרכיבים אותו הינו במחצב הנקרא ליאונרדייט שהוא למעשה מחצב מבוסס מינרלים, בריכוז גבוה מאוד של חומרים אורגנים אשר הגיעו מעצים וצמחים שחיו ומתו לפני עשרות ומאות מיליוני שנה, ועם הזמן שחלף ושינויים אקלימיים, החלו מתקבצים יחדיו לכדי יצירת המחצב הנ"ל. דשן זה מורכב ברובו מחומצות פלוביות שבין תפקידיהן ניתן למצוא שיפור מערכת העיכול, הכנסת מינרלים לשורשים, יצירת ניצנים ועוד.
  4. ALG-A-MIC: מורכב מריכוז של אצות-ים אשר עברו כבישה קרה וסחיטה ולא על יד תכשירים כימיים. אצות-ים משמשות זה מאות שנים למזון, לדישון ואף לרפואה. התיעוד הראשון לשימושים אלו בידי בני אדם מתוארך בסין בשנת 3000 לפנה"ס.
  5. ROOT JUICE: מורכב חומצות הומיות שמקורן בליאונרדייט (ראה TOP MAX) וכן מאצות ים.
  6. BIO HEAVEN: המינרלים שבו מופקים ומורכבים מחומצות אמינו אשר מקורם בפולי סויה.
  7. LEAF COAT: כל החומרים שבתוסף זה יוצרים שכווה דקה של לייטקס טבעי על הצמח. שכבה זו מכילה מינרלים וויטמינים שמקורם בשעוות דבורים.

ישנם מספר נימוקים לגידול צמחים בעזרת דישון אורגני:

גידול אורגני מפיק יבול עם איכות גבוהה של טעם וריח.

אכילת ובישול של ירקות, פירות ועשבים שגודלו באופן אורגני אינה מזיקה לגוף. היום קיים חשש, שנתמך ע"י מחקרים שונים, שאכילה או צריכה של צמחים שדושנו בדשנים כימיים עלולה להיות מסוכנת לבריאות.

הדשנים האורגנים קלים יותר לשימוש ודורשים פחות דיוק בכמויות. במידה ויש טעות במינון אז הנזק שיגרם לצמח בדישון אורגני קטן יותר ושריפת שורשים והעלים תהיה פחותה באופן משמעותי.

הדשנים האורגנים ידידותיים לסביבה, לאדמה ולמקורות המים.

דשנים אורגניים הינם נקיים יותר (כיוון שיש הקפדה גדולה יותר על תהליך הייצור) ולפיכך לרוב איכותיים יותר.

החומרים האורגנים שבדשן מקלים על מערכת העיכול של הצמח, כך שזה האחרון מסוגל לאגור מזון לשעת הצורך ובכך לנצל את כל הנמצא במצע הגידול ובכך לגרום לחסכון בדישון.

החומרים האורגנים עוזרים לשמור על מצע הגידול לח, ובכך עוזרים בהתפתחות מערכת שורשים בריאה ובהפחת לחצים וטראומות לצמח.

לסיכום, ישנם יתרונות רבים לשימוש בדשנים אורגנים, כשהגדול ביניהם הוא השארת השליטה על צריכת המזון בידי הצמח ולא בידי המגדל. מגדלים רבים מרוצים מאוד מהיבול המתקבל בשימוש בדשנים אורגניים, מטעמו של הפרי, מריחו של הפרח ומצורתו של הצמח.

גידול אורגני מהנה 🙂
  לשאלות נוספות צור קשר

* מסמן שדה חובה

* שם
דוא"ל
* נושא
* הודעה
טלפון
טלפון נוסף
כתובת
צרף קובץ
איפה שמעת עלינו ?