מאמר מחסור במנראלים

בעיות בצמחים

מחסור במינראלים

גם אם נשתמש בדשנים האיכותיים ביותר וגם אם נהיה המגדלים המנוסים ביותר, עדיין ייתכנו חוסרים של מינרלים מסויימים בצמח. הרי לא כל צמח צורך את אותה כמות של מינרלים, ישנם צמחים הזקוקים ליותר מזון וליותר דישון מאשר אחרים ולכן כאשר אנו משקים ומדשנים את הצמחים שלנו סביר להניח כי יווצרו חוסרים בצמח, בייחוד בצמחים הנותנים יבול (עגבניה, פלפל ועוד) ובייחוד בשלב הפריחה שלהם

ולכן, בדיוק כשאנו חושבים שהכל תקין, הצמחים מתחילים לקבל מראה קצת מוזר – העלים לא ישרים, צבעם אינו ירוק, קצב הגדילה שלהם נעצר, ועוד. יכולים להיות מספר גורמים למצב שכזה. אחד מהם הוא מחסור במינרלים. המחסור יכול להיווצר כי לצמח פשוט טין גישה למינרל אותו הוא צריך. המחסור לרוב נגרם משתי סיבות – הראשונה, אנו פשוט לא נותנים את המינרל לצמח. השנייה היא שאנו נותנים את המינרל לצמח אך זה האחרון לא מצליח ל"עכל" אותו כתוצאה מבעיות חומציות/שורשים/טמפרטורה

אנו מקווים כי המידע שכאן יעזור לכם להבין מה חסר לצמח ואולי אף למה חסר לו. 

זכרו כי אנו כאן עבורכם במידה ותרצו להתייעץ!!!!

njxur מחסור בחנקן – חפשו את הצהוב

מחסור בחנקן זו בעיה טיפוסית אצל מגדלים אך היא בעיית תזונה קריטית לצמח. במחסור יחל להופיע בעלים המבוגרים יותר אשר בהם נוכל לשים לב לאיבוד הצבע הירוק עד להצהבה של העלה.

מחסור בחנקן – חפשו את הצהובבמידה והמחסור במינראל זה יימשך, תימשך הצהבתם של העלים בצמח, כולל אצל עלים חדשים. נוכל גם לשים לב כי התפתחות הצמח איטית יותר, גדילתו תיעצר כמעט לגמרי, שורשיו יהפכו חומים, הגבעול יאבד אף הוא מצבו וייחלש. סימן חשוב נוסף הוא אותם נימים שלאורך ורוחב הצמח, אלו נתיבי המזון ונוכל לשים לב כי צבעם נחלש אף הוא והם אינם חזקים ורחבים. העלים הנמוכים אף יינשרו.

חשוב שלא להתבלבל בין מחסור בחנקן לבין תהליך ההתייבשות הטבעי של העלים. עלים ישנים אשר הצמח כילה את כל מחסן הסוכרים והמינראלים המצוי בהם, יצהיבו ויינשרו. עובדה זו נכונה רק לתקופות של סוף הפריחה או סוף הגדילה. כלומר, אם העלים מצהיבים בתחילת תקופת הפריחה אז רוב הסיכויים שחסר חנקן. אם העלים מצהיבים לקראת סיום הפריחה רוב הסיכויים שמדובר בתהליך טבעי של הצמח.
שימו לב לעלים ובידקו אותם יום יום. אם נתקלתם באיבוד צבע ושולי העלים מתחילים להצהיב, חסר לצמח חנקן.
זכרו…אם אינכם בטוחים, התייעצו עימנו.
njxur מחסור בזרחן – יותר מידי ירוק
אם על העלים מופיעים איזורים בהם הצבע הירוק חזק יותר משאר העלה ועל גבול הכחול, הרי שמדובר במחסור בזרחן.

מחסור בזרחן – יותר מידי ירוק

במקרים קיצוניים מאור העלה וגבעולו יקבלו גוון אדום סגול כהה. סממן נוסף יהיה התקפלותם של העלים כלפי פנים. המחסור יתחיל בעלים המבוגרים יותר. אם המחסור ימשיך, קצב גידולו של הצמח יואט עד שלא יצמח יותר כלל. שימו לב כי הצמח זקוק לכמויות גדולות של זרחן בתחילת גדילתו (שבועיים ראשונים לחייו) ובתקופת הפריחה. בתקופות אלו ייתכן מאוד ונראה את סממני המחסור. אם אתם חושדים כי הצמח סובל ממחסור בזרחן אז תבדקו את העלים החדשים שיוצאים – אם הם שרופים מעט בקצה, צבעם מעט צהבהב וורידיהם סגולים משהו, אז סימן שלצמח חסר מינראל זה. כמו כן, מתחת ל-13 מעלות צלסיוס אין לצמחים יכולת לעכל זרחן.
njxur מחסור באשלגן – זה הקטן גדול יהיה

מחסור באשלגן – זה הקטן גדול יהיה

המחסור במינראל זה יחל להופיע בעלים המבוגרים, כמו ברוב המחסורים.
חפשו על העלים סימנים של הצהבה, של חריכה ושל התייבשות. אם המחסור ימשיך נוכל לשים לב כי בעלים הצעירים נראה איבוד של הגוון הירוק של העלה, קצוות שרופים, בין היתר.נוכל גם לשים לב להאדמה של צבע העלה והתקפלותם של העלים כלפי פנים. אחד תוצאות הרסניות ביותר של מחסר באלמנט זה הוא צמיחה איטית של הצמח ללא קשר אם הוא גודל או פורח.
njxur מחסור בסידן – הגורם מספר אחד לתמותה
נוכל לשים לב למחסור אצל העלים החדשים שכן רוב הסידן מחסור בסידן – הגורם מספר 1 לתמותה בקרב צמחיםמרוכז בשורשי הצמח ולוקח לו זמן רב לעכלו ולהעבירו לצמח. 
קצוות העלים יופיעו כחומים אך לא כשרופים, על העלים נוכל לראות נקודות חומות והעלים יראו כמקופלים. אם לא יטופל המחסור אז כל העלים יהפכו חומים עכורים, לא שרופים, ולבסוף הצמח ימות. מצד שני, כמוצת גדולה של סידן תוביל לשוק אצל הצמח, אז היזהרו במינונים!!!
סממן נוסף הוא, כמו אצל בני אדם, הופעתם של כתמים לבנים על העלים והגבעולים. יש לתקן בעיה זו במהירות שכן היא עלולה להוביל למות שורשים ומכאן למות הצמח.
njxur מחסור במגנזיום – מתחיל לאט, נגמר מהר
המחסור יופיע בתחילה בעלים הבוגרים ובתחתית הצמח. 

מחסור במגנזיום – מתחיל לאט, נגמר מהר

החל מקצוות הצמח וכלפי פנים נוכל לשים לב להצהבה ו/או להלבנה של העלה, כלומר לאיבוד הצבע הירוק. אם לא תטופל הבעיה, אז סממנים אלו יופיעו גם בחלקים החדשים של הצמח ובעלים החדשים. רוב הצמחים דורשים מגנזיום בכמות גדולה בשלב הפריחה, אז כדי לשים לב לעלים בכדי שלא יהיה מחסור. מחסור בשלב זה יגרום להתפתחות לא נאותה של הפרחים והפירות.
njxur מחסור בגופרית – מוביל למחסור בצבע
סממני המחסור יופיעו בעלים הבוגרים. 

מחסור בגופרית – מוביל למחסור בצבע

בתחילה נראה איבוד איטי של הצבע הירוק, שיהפוך לצהוב ולבסוף לאיבוד מלא של הצבע הירוק. במקביל לאיבוד הצבע, נוכל לשים לב להתפתחות איטית של הצמח עד למצב של צמח שדוף, רזה ולא מפותח. הגופרית אחראית להתפתחות השורשים וליצירת כלורופיל כך שמחסור באלמנט זה יפגע בשני תהליכים אלו.
njxur מחסור בבורון – דומה למחסור בסידן

מחסור בבורון – דומה למחסור בסידןבורון הינו יסוד אשר אינו נמצא באופן טבעי בטבע אלא כחומצה באיזורים וולקניים ומליחים. תפקידו לעזור, בין היתר, בהעברת הסוכרים בצמח, בחלוקת התאים, בעיכול וביצירת חומצות אמינו מחסור במינראל זה יגרום לצמח להיעצר מבחינת גדילתו ועליו יתחילו לקבל צבע הדומה לברונזה או לחריכה והעלים ייראו שבירים מאוד.