run to waste

שיטות גידול הידרופוני

גידול הידרופוני בשיטת Run To Waste

דמיינו לרגע שבאופן מושלם, בזמנים קבועים, כאשר אתם מרגישים רעב או צמא, מערכת אוטומטית מופעלת ומשקה ומאכילה אותכם בדיוק במידה הנכונה  יחד עם כל המינרלים והוויטמינים הדרושים לגוף שלכם. עבור אנשים זה אולי נשמע קצת מוזר, אבל בעולם הצמחים מתן השקיה מדוייקת באופן כזה מביאה לגדילה מהירה ומושלמת לצמחים בריאים ומאושרים. הפלא ה"על טבעי" הזה קורה כיוון שהצמחים מקבלים את כל המינרלים והמיקרואלמנטים (או בקיצור המזון) שדרוש להם על מנת להתפתח באופן הטוב ביותר, מתי שהם צריכים אותו.
בשיטת הגידול ההידרופונית Run To Waste ניתן להשתמש במגוון מצעי גידול (קוקוס, צמר סלעים ועוד) לגדילה מהירה ותנובה גדולה במיוחד (לצמחי  מאכל ומרפא) בזמן קצר. מערכת השקיה אוטומטית מזינה את הצמחים, מספר פעמים ביום, בזמנים קבועים (ללא צורך במגע יד אדם). הייחוד במערכת מסוג זה הוא ששאריות ההשקיה נשטפות החוצה ומשמשות לבקרה אחר ההשקיה וקצב הגדילה, וכך הצמחים מקבלים כל הזמן השקיה טרייה ומאוזנת ללא צורך במיחזור. שיטת גידול זה מבטיחה תוצאות מעולות ומציעה יתרונות רבים ונוחות מירבית למגדל, תוך השקעה מינימלית. 
חשוב לומר שגידול הידרופוני אינו קשה ! גם גננים חסרי ניסיון מצליחים ומגיעים לתוצאות מדהימות בשיטה זו בשימוש בציוד הנכון והשקעה של מספר שעות לימוד בלבד.

כלים דרושים בניית המערכת

נציג שתי שיטות יעילות ונוחות לבניית מערכת Run To Waste:

הידרו מערכות עם שולחן ניקוז

מערכת מסוג זה מתאימות לגידול בחממה, בתוך הבית או בפינה בבית (גומחה או ארון). המערכת סובבת סביב שולחן ניקוז (שולחן גידול) והינה קומפקטית ויעילה. 

משתמשים במצע גידול הנקרא slab (נראה כמו רצועות דחוסות) העשוי מסיבי קוקוס או צמר סלעים (Rockwool). ה-slabs מונחים על גבי  שולחן הגידול ובתוכם נשתלים הצמחים (מומלץ לשתול עד כ-5 צמחים בכל רצועה). 

צמוד לשולחן הגידול (או מתחתיו) נמצאת מערכת השקיה הכוללת טיימר דיגיטלי, המחובר לחשמל. המערכת כוללת מיכל השקיה שבתוכו משאבת מים,  משאבת אויר (ואבן אויר).

אל המשאבה מחובר צינור השקיה מרכזי ממנו מתפצלים צינורות נוספים ובסופם טפטפות. הטפטפות מונחות על ה-slabs  ומשקות את הצמחים עפ"י תיכנות מוקדם של הטיימר הדיגיטלי. בצד אחד של שולחן הגידול יש שסתום אליו מתנקזים כל שאריות ההשקיה ונאספים לכלי.

שאריות הניקוז מסייעות לנו במעקב אחר כמויות ההשקיה בשיטה שנסביר מאוחר יותר. 

הידרו מערכת לווינית (עם עציצים)

שיטה זו מתאימה לגידול בחממה, בתוך הבית וכמעט בכל מקום העולה על הדעת. כמו עבור עציצים בגינה, משתמשים בעציץ או אדנית ושותלים צמחים במצע גידול העשוי מסיבי קוקוס או צמר סלעים (Rockwool). מערכת השקיה, בדומה למערכת שתוארה בשיטת שולחן הניקוז, משמשת להשקיית הצמחים. במערכת זו יש צורך בניקוז של ההשקיה על מנת שנוכל לבדוק ולעקוב אחר כמויות ההשקיה. 

ציוד דרוש רשימת ציוד

– מיכל השקיה – המיכל משמש לאגירת תערובת ההשקיה (מים ודשנים).
– משאבת אויר ואבן אויר – המשאבה משמשת  לשמירה על רמת גבוה של חמצן בנוזל ההשקייה (החמצן דרוש לשורשי הצמח) ולערבוב תמיסת ההשקיה.
– משאבת מים – המשאבה מפעילה את מערכת ההשקיה ע"י שאיבת תערובת ההשקיה ממיכל ההשקיה ומעבירה אותו אל הצמח, דרך הטפטפות.                                                             – צינורות השקיה – דרכם עוברים נוזלי ההשקיה. הצינורות מחברים בין המשאבה לטפטפות וניתן לפצלם למספר כלשהו של צמחים.
– טפטפות – הטפטפות מעבירות את נוזל ההשקיה אל מצע הגידול. מרבית סוגי הטפטפות יכולות לווסת את כמות ההשקיה על מנת להשקות במידה  הדרושה.
– טיימר – הטיימר משמש לקביעת מועדי ההשקיה ולהפעלת מערכת ההשקיה. מומץ להשתמש בטיימר דיגיטלי על מנת להשקות מספר פעמים ביום.
– מצע גידול – בו נמצאים שורשי הצמח (תערובות גידול). ניתן לגדל בשימוש במצעים שונים: מצע קוקוס, צמר סלעים Rockwool), ועוד.
– דשנים – ניתן להשתמש בדשנים מינרליים או בדשנים אורגניים.
– שולחן ניקוז – השולחן משמש גם כבסיס למצע הגידול וגם כנקז של שאריות ההשקיה. שימוש בשולחנות ניקוז הינו מומלץ במיוחד.
– עציצים – במידה ומשתמשים במערכת לוינית יש צורך בעציצים או אדניות.      

 

תפעול תפעול המערכת

מתכנתים את הטיימר הדיגיטלי להידלק לזמן קצוב (לדוגמא 5 דקות) מספר פעמים ביום (ניתן להשקות החל מפעם ביום ועד פעם בשעה). הטיימר מחובר  לחשמל ולמשאבת המים ומספק לה חשמל. כשהטיימר נדלק המשאבה מתחילה לפעול והצמחים מקבלים השקיה. על מנת לקבוע את מספר ההשקיות  ואורכן יש להתחשב בגיל הצמח (צמחים גדולים צריכים יותר מזון מקטנים) ולעשות בדיקה מוקדמת בנוגע לכמות ההשקיה. לסוג הצמח, לגודלו ולתנאים הסביבתיים המשפיעים על כמות המזון שהצמח צורך. לפיכך יש צורך לנהל מעקב אחר כמות ההשקיה היומית וכמות הנוזלים שמתנקזים (עודפי ההשקיה – waste).

כלל חשוב: כמות עודפי ההשקיה צריכה להיות בין 10%-20% מסה"כ כמות ההשקיה היומית. עפ"י כמות עודפי ההשקיה ניתן לקבוע האם הצמחים דורשים יותר או פחות השקיות. במידה וכמות הניקוז קטנה יותר מ-10% או שלא היה ניקוז כלל, יש להוסיף השקיות נוספות ביום או להגדיל את משך הזמן בכל השקיה. במידה וכמות הניקוז הייתה גדולה מהנדרש, יש להפחית השקיות ביום או להגדיל את משך הזמן בכל השקיה.

בקביעת כמות ההשקיה היומית יש לקחת בחשבון את הנוסחאות הבאות:

השקיה יומית לצמח (במ"ל) = הספק הטפטפת בדקה * מספר הטפטפות לצמח * מס' דקות השקיה * מס' השקיות ביום סה"כ השקיה במערכת = השקיה יומית לצמח * מספר הצמחים

כמות ניקוז (waste) = סה"כ השקיה יומית במערכת * 0.1 – 0.2 (10%-20%)

 דוגמא (הנתונים האמיתיים משתנים ממערכת למערכת)

מערכת השקיה בעלת 8 טפטפות (עבור 4 צמחים, שתי טפטפות לצמח) מספקת 20 מ"ל מכל טפטפות (יש לבדוק נתון זה. מומלץ להצטייד בכלי מדידה). אם נכוון את הטיימר לפעול 3 דקות כל פעם, 5 פעמים ביום, כל צמח יקבל: 20 מ"ל (כמות מטפטפת לדקה) * 2 (שתי טפטפות לצמח) * 3 (דקות בהשקיה) * 5 (פעמים ביום) =  600 מ"ל ביום (0.6 ליטר).

כמות זו מתאימה לרוב לצמחים בוגרים (בני חודש או יותר), מומלץ לעיין בתוכניות גידול ומאמרים נוספים באתר בנושא זה

מיכל השקווה מיכל ההשקיה ותערובת ההשקיה

לכל אורך הגידול יש צורך במילוי מיכל השקיה והכנת תמיסת גידול (מים ודשנים) אשר צריכה לספק את כל צרכיו של הצמח. כיוון שאנו עסוקים במערכות הידרופוניות,  כל המזון לו הצמח זקוק על מנת לגדול היטב צריך להינתן במכיל. מומלץ להחזיק מיכל בגודל של לפחות 20 ל'. בכל השקיה כמות נוזלי  ההשקיה במיכל תפחת וכעבור זמן מסויים יהיה צורך למלאו מחדש. כפי שצויין קודם, יש צורך להשתמש בדשנים (אנו ממליצים על דשנים מינרלים למערכות מסוג זה). המינון של כל דשן נקבע בהתאם לגיל (הנמדד לפי גודל הצמח), עפ"י המלצות היצרן (ראה מאמרים נוספים באתר בנושא). המינונים ניתנים במ"ל לליטר ויש לשמור על מינון נכון של הדשנים כאשר מרוקנים וממלאים את המכיל.

כלל חשוב: מומלץ לרוקן ולמלא את המכיל לפחות אחת לשבוע-שבועיים (בשימוש בדשנים מינרלים) או אחת ליומיים שלושה (בשימוש בדשנים אורגניים).

 

זמן שימוש תכיפות הטיפול במיכל

ככל שהמיכל בו משתמשים גדול יותר, כך יש צורך לטפל בו בהשקיה לעיתים רחוקות יותר. ניתן לחשב זאת בקלות: אם משקים 3 ליטר ביום, אזי מיכל של מלא של 30 ליטר יספיק, תאורטית, ל-10 ימים. 

כיוון שמשאבת המים מתקלקלת כאשר היא מחוץ למים, יש צורך להשאיר מרווח ביטחון ולוודא שיש מספיק נוזלים על מנת שהמשאבה ,תמיד תהיה שקועה בתוך המים.

תוספת הוספת תערובת השקיה למיכל

במידה ותערובת ההשקיה אוזלת, ניתן לרוקן את המיכל לקראת סופו ולמלא את המיכל בנוזל חדש. 

ניתן גם להשתמש בשיטת Top Off על מנת להוסיף למיכל נוזלי השקיה. בשיטה זו, מוסיפים למיכל מים ודשנים ביחסים המינון של הדשנים אך עם תיקון קל. אם אנו מוסיפים למיכל מים נוסף דשנים עפ"י המינון עבור 70%-50% מהמינון. כלומר אם הוספנו 10 ליטר מים נוסף גם דשנים ביחס עפ"י המינון בטבלאות עבור 5-7 ליטר מים.

יש להשתמש בשיטה זו כיוון שבמיכל קיימת הצטברות מלחים לאורך זמן, ודבר זה עלול להזיק לצמחים.  חשוב להדגיש שמומלץ לרוקן, לנקות ולהחליף את המים במיכל לפחות אחת לשבועיים.

 

שטיפה שטיפה (Flush)

שטיפה הוא תהליך חיוני בגידול במערכת הידרופוניות, מומלץ לבצע שטיפה במערכת ההידרופונית במקרים הבאים:

1. ניתן לאבחן בבירור שהצמחים סובלים מדישון יתר

2. אחת לחודש באופן קבוע

שטיפה הינו תהליך בו משקים פי 3-5 מכמות המים היומית בהשקיה רצופה על מנת לשטוף את מצע הגידול ולנקות אותו מהצטברות מלחים ומינרלים. יש לבצע שטיפה עם תמיסת השקיה בעלת ערך של עד 1 EC (עד 500 ppm, רצוי 300 ppm), תוך שימוש בכמות מינימלית (אם בכלל) של דשנים. לאחר ביצוע השטיפה והניקוז יש להמתין 24-48 שעות לפני שמחזירים את מערכת ההשקיה לעבודה רגילה, על מנת לאפשר למצע הגידול להתייבש